Многогодишният ни опит в продажбите на дистанционни микрофони, както и опита ни в ремонта на такива устройства, ни караше да търсим непрекъснато подходящ модел за клиентите ни, който трябваше да отговаря на специфични условия като качество, надеждност, лесно боравене и лесна поддръжка. Да се съчетае всичко това се оказва много трудна задача.
Описания тук модел UHF113 е изключително подходящ за случаите, когато има непрекъснати тежки натоварвания или се борави с много хора и има опасност от повреди.
Дистанционните микрофони от серия UHF113 използват един приемник, а предавателите са различни. Предавателите могат да бъдат вокални (дръжки), микрофони за глава или инструментален сет (трансмитер+кабел с жак). Всички изполвани предатели са с фиксирана висока (около 800Мhz) честота. Възможна е и замяна на различни предаватели, примерно дръжка да се замени с микрофон за глава или инструментален сет при условие, че честотата е същата.
 
Предавателя на UHF113 е съставен от модулна конструкция. Самата микрофонна шпула е висококачествена масивна и може лесно да се смени и е максимално „стандартна”


 
Това позволява следните операции: бърза и лесна смяна на шпулата, както и наличието на избор на микрофонни шпули на нашия пазар и вграждането им. В същото време качеството на тези шпули е отлично и цената е много добра. Чрез смяна на шпулата може да се влияе и на звука така, че да „пасне” на определен глас.
Електрониката в дръжката е разположена на 2 платки:


  
И двете са ремонтопригодни и удобни за работа. Първата платка (тази с ключа) обработва нискочестотния сигнал и след това го прехвърля на високочестотната част. И двете платки лесно се разглобяват и могат лесно да се замени всяка една (ако не могат да се ремонтират). И двете са изпълнени с SMD елементи като качеството е много високо. Ключето (on/off) е със здрав корпус и издържа на многократна употреба. Това е важно, защото при микрофоните често се налага ремонт на ключета. Високочестотната част работи в областа на 700-850МHz кварцово стабилизирана и е удобна за работа. Смущения досега не сме срещали.
Захранването на микрофона е от батерии 2хАА. Това е изключително удобно, защото тези батерии са евтини и имат висок капацитет. Почти не се налага да се заменят с акумулаторни, защото с обикновени алкални батерии микрофоните издържат достатъчно време.
Трябва да се обърне внимание на един често подценяван от клиентите момент. Това е начина на поставяне на батериите в дръжката. В нашият случай се развива част от дръжката, а резбата е едра и много здрава. Това е от съществено значение, защото, когато резбата е ситна
(такава е на доста модели) често се случва в бързината, клиента просто да я превърти. Тогава става неприятно, защото този дефект не се покрива от гаранцията, нито се сменя корпуса (тялото на микрофона). Налага се хиляди пъти да се завива и развива за смяна на батериите.
Дистанционният микрофон (дръжката), поради мобилността си, често се изтърва, мокри, удря, изобщо, ако нещо се чупи, това е микрофона. Механичните повреди не се покриват от гаранцията. Затова ние сме се постарали дистанционния микрофон (дръжката) на UHF113 да бъде ремонтопригоден с достъпни резервни части. А ако не може да се ремонтира или е нецелесъобразно, то ние можем да продадем и само предавателят (дръжката трансмитера) като цените са 60-70лв. По този начин износващата се и най-рисковата част може бъде подменена, а това е от особено значение за клиента (особено, ако микрофонът се ползва от много хора в училища, аниматори и др).
Трансмитер за UHF113 (за глава или инструментал)
Трансмитерът се използва в комплектите за глава или тип брошка, както и за инструментален сет. Това е вътрешната електронна платка с елементите:


 
Вижда се изпълнението, както и елементната база. Лесно се разглобява и е ремонтопригодно. Обикновено клиентите, които ползват трансмитер, почти винаги се оплакват от два банални проблема: смачкана, счупена антена или изкъртена, строшена букса за микрофона. Често при екзотичните или маркови трансмитери изполваните букси и жакове трудно се намират или струват много скъпо. Случвало се е клиент да плати над 50 лева само заради един малък жак. Заради това в случая се използва така разпространения стандарт „мини XLR”, които са разпространени на нашия пазар.



 
Разликата в комплектите за глава и инструменталните сетове е в кабела и настройките на трансмитера. Често клиентите ни предпочитат да се застраховат като закупят допълнително резервен трансмитер и допълнителен кабел. По този начин си гарантират сигурност, ако по време на работа се случи проблем. Наличието на резервен предавател гарантира спокойствие! Захранването на трансмитера е с 2 батерии АА, което освен, че е удобно и евтино, също така гарантира достатъчно дълго време на работа. Микрофонът за глава е с бежов цвят, като идеята е да е по трудно забележим. Самият микрофон представлява твърд гъвкав кабел, който остава в положението, в което е нагласен (накривен). Той се отделя от металния закрепител за глава и това гарантира по-дълго използване, тъй като често се чупи точно свръзката на микрофона с металния закрепител.
Това е приемника:


 
Приемникът има индикация за свързаност (RF), както и индикация за пиково ниво (AF). Два отделни високочестотни приемни блока с допълнителни филтри за смущения, гарантиращи безпроблемна работа. Двата потенциометъра могат да регулират самостоятелно двата микрофона. Балансирани самостоятелни изходи XLR за всеки микрофон или общ смесен изход (на моно жак).
По правило, когато се ползва небалансирания изход, нивото на сигнала е по-ниско (в случая е 200мV). При балансирания изход нивото на сигнала е двойно по-високо - около 400мV. Това трябва да се има предвид, когато се включва към озвучителната апаратура.
По принцип, приемниците се водят за най-сигурните елементи в микрофонните системи. Много рядко дефектират, а ако се случи, почти винаги е свързано със захранването. В нашия случай захранването се осъществява с отделен адаптор на 12V, който е изключително разпространен и евтин.