Тук съвсем накратко ще обсъдим проблема с високочестотния драйвер на двойни 15 инчови тонколони.

Този проблем е известен на повечето потребители на такива тонколони като музиканти диджеи и потребители като най честото оплакване е изгаряне на драйвера или високочестотния говорител/пищялка. Обикновенно проблема НЕ СЕ РЕШАВА със смяна на оригинален драйвер или шпула защото отново изгарят след много кратко време.Това струва на клиента пари време нерви и ресурс.

За улеснение и прегледност ще дадем примери с известни тонколони които често ремонтираме(по точно правим тотална промяна).
Известни такива тонколони са :
Electro Voice Ev  ELX215
Peavey PV215 


Проблема на двойните 15 инчовите тонколони е
че има огромно несъотвествие между използвания драйвер и басовите говорители е това е фабрично заложено. И по точно - производителя и избрал най слабия и малък (и евтин) драйвер който трябва да покрие два баса което просто е невъзможно при пълно натоварване.
Например при Peavey след внимателно разглеждане на моделите :PV112, PV115,PV215 - се вижда че един и същ драйвер Rx14тм - се използва в единична 12 инчова и 15 инчова тонколона но и в двойната 15 инчова което просто няма как да стане.Нито драйвера който е прекалено малък с шпула 1.34 нито филтъра(неподходящ) могат да защитят драйвера. Такъв малък драйвер е подходящ единствено за 12 инчовия модел и то при правилен филтър.

Абсолютно същата работа е и при Електровойс ELX215. Имаме цяла серия тонколони а именно:
ЕLX 112 , ЕLX115, ELX215 - и при трите се използва един и същ драйвер а именно:
DH-1K, 39mm (1.5") Titanium Diaphragm Compression Driver
Този драйвер е твърде малък за очакванията на българските потребители и той неизбежно изгаря.
Освен това производителя е заложил кросовер за него : 2.2mF и L=0.8mH - и лампи след филтъра.Тези параметри определено не са подходящи за този драйвер и ако се сменя само драйвера или шпулата му неизбежно ще дефектира пак!
Как изглежда оригиналния драйвер DH-1K и кросовер:



Необходимо е да се замени оригиналния драйвер DH-1k(v.coil 39mm) с много по мощен такъв.В случая би трябвало да изберем 3 инчов (поне v.coil 65мм) но рупора и закрепването не го позволяват.
Затова избираме най големия драйвер(v.coil 51mm)  който е със същото закрепване 4 болта на 75мм диаметър и изходен отвор (гърлото на драйвера) 25мм или 1 инч.

Тук е показана разлика между двата :


В монтиран вид (не се променя нищо по кутията) :


Налага се и коренна промяна на филтъра единствено в елементите за драйвера.За баса нещата си остават същите.
Стар оригинален филтър -12dB - C=2.2mF ,L=0.8mH лампи монтирани след филтъра(виж схемата)
Нов филтър - 18dB - C=2mF L=0.4mH C2=6.8mF - 2 лампи паралел екивалент на 24V/100W


ЗАБЕЛЕЖКИ :

1.С този драйвер DR51Q и така преработения кросовер защитават тонколоната доста добре (4 пъти повече отпреди) но не напълно.Причината е че ако се монтира още по мощен драйвер (3 инча) трябва да се смени рупора съответно да се реже и приспособява нов отвор - което е доста трудоемко и се разваля дизайна.Между другото-оригиналния рупор е добър и си струва да се използва.

2.След монтажа трябва да се измери поляритета на драйвера - чрез графика и измервателен микрофон - обикновенно е свързан с обратен поляритет (в случая трябва да е прав защото самата платка го обръща)

3.Басовете са доста слаби - те са големи но с малка шпула -voice coil 2.5 инча и малък магнит и желязо това не може да се охлажда - практически цялата тонколона е около 400-450W реална дълготрайна мощност и при тази мощност DR51Q с този филтър няма да има проблеми.

4.Лампите са умишлено подбрани по 2 в паралел и залепени с температуроустойчив силикон(за двигатели) - причината е че и да се счупи едната - другата ще остане(временно) - на практика драйвера няма да спре само ще си намали силата.

5.Използват се два еднакви баса 15 инча но филтъра за тях е различен - причината е заради дефазирането с драйвера. Желателно е да се запази стария филтър.Често пъти клиентите сменят и тези басове - защото на практика те са най слабите в класа си - замяната става с подобни такива но вече с 3 инча шпула магнит 190 и реални 400вата тоест цялата тонколона става реални 750-800вата - получава се отлично ама то какво остава от оригиналната тонколона освен кутията решетката и логото??

6.При Peavey PV215 - случая е напълно аналогичен - с тази разлика че там драйвера Rx14 е още по слаб а басовете са с 2.375 шпула - реална цялата тонколона е около 350W(не повече) реална дълготрайна мощност. Тука си го казват:
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=XzVQ4zfew4s
Аналогично е при доста останали марки и модели - почти навсякъде е едно и също. Обръщаме внимание че в България тези тонколони се използват "до дупка" и в оригинален вид е почти невъзможно да работят.Практически двойните 15 инчови тонколони са най рискови за дефекти при драйвера.
Затова трябва да се погледне какво точно има вътре в "сандъка" и да се прецени внимателно.

Заключение :
Ако ще използвате двойни 15 инчови тонколони за пеене (или с микрофон) - то драйвера задължително трябва да бъде от мощните 3 инча и трябва да бъде много ефективен (много модели не са) като при това кросовера трябва да бъде адекватно направен с защита и честотно изравняване.