Особености на ремонт на крайни стъпала клас Н усилватели Антекс.

Усилвателите клас Н не са трудни за ремонт, ако знаеш техните особености и какво точно да провериш.
Много от клиентите искат сами да си ремонтират усилвателите, тук целта е да упоменем  само особеностите, че да ги улесним в ремонта.

И така обсъждаме най -популярните серии усилватели AntX, моделите СА550/CA800/CA802 - идеята е, че всички са клас Н в две стъпки!

Тези модели усилватели са направени много грамотно и са лесни и приятни за ремонт. Всеки усилвателен блок се откача от кабелите изважда се и го слагаш на масата и си го работиш удобно докато си пиеш кафето.Двата блока са напълно идентични и може постоянно да се проверява от здравия канал.Защитите са интегрирани в усилвателя и са неразделна час Използвани са нормални  и SMD елементи, като всичко е лесно за намиране и универсално. Например всички SMD транзистори са универсалните 2N5401/2N5551,2N3906.

Основен принцип на работа при тези усилватели:
-Стандартна схема на работа с операционен на входа NE5532 , тока на покой с H669A , MJE340/MJE350 оттам драйвер и краен 2SA1943/2SC5200. При внимателно разглеждане се вижда ,че има не две  а четири захранвания , като на радиатора има още 2 полеви транзистора а именно 70N15 - те управляват захранването. При ниска мощност върху крайните транзистори има малкото напрежение "LV" и усилвателя работи нормално, но когато се увеличи сигнала тогава напрежението на крайните се увеличава на "HV" съответно мощноста нараства. Това трябва да става симетрично и за двете рамена.


И така: - ремонтирате усилвателя като най обикновен усилвател клас АВ и го пускате. Даже и да тръгне веднага и да чуете звук /и звука да е добър - ТОВА НЕ Е ГАРАНЦИЯ ЧЕ УСИЛВАТЕЛЯ Е НАРЕД/.
Често пъти се случва такъв усивател да е НЕДОРЕМОНТИРАН и проблема е обикновенно в ключа за захранването - тоест полевака 70N15 или не превключва едната полувълна или е напълно окъсил.
Ако не превключва едната полувълна - всичко работи, но звука  е неестетвен, ако пък се използва като басов - трудно се хваща.
Ако полевият трамзистор 70N15 е напълно окъсил , тогава всичко е наред със  звука,  но усилвателят грее повече.
Необходима е проверка на правилната работа на двата полеви транзистора, те трябва да отпушват САМО КАТО СЕ УВЕЛИЧИ МОЩНОСТА.
Не става с мултицет, трябва осцилоскоп за да сме сигурни.
Моля вижте снимката:

Трябва ясно да видите, че полевия 70N15 пуска голямото захранване само когато е необходимо. На снимката осцилоскопа е двуканален - съответно е показано изходния сигнал и само едното захранване. Необходимо и същата процедура да се приложи и на другото рамо. Не става с мултицет, защото импулсите са бързи и не мери правилно. Освен това при превключването не трябва да има пикове и амплитудата на сигнала трябва да бъде абсолютно правилна.

Едва когато измерите това - можете да кажете че този усилвател е готов.