Ръководство за ползване на миксер с вграден усилвател РМА860 AntX
Свързване на тонколони към миксера.
РМА860 може да работи с тонколони 8 ома и 4 ома, като съответно максималната неизкривена мощност е:
2х650W за 4 ома режим (4 тонколони - еднакви по 8 ома или две тонколони по 4 ома)
2х350W за 8 ома - 2 тонколони по 8 ома
На снимката е посочена схемата на свързване:
Включване на микрофон към миксера.
РМА860 може да работи с всякакви кабелни или безжични микрофони, като за всеки свързан микрофон се правят съответните настройки в зависимост от характеристиките и предпочитанията. Посочена е схемата на свързване на всякакви кабелни микрофони.
Всички кабелни микрофони се включват САМО чрез най-горната букса - канон /XLR/, защото тя има най-голямо усилване. Ако микрофонът се включи през долната (line in - на голям жак), няма да има достатъчно усилване!
На снимката е показано свързването на два кабелни микрофона, като на единият (4-ти канал) има включен звуков ефект.
Правилна настройка на микрофона на 1-ви канал (с белите стрелки):
Червените плъзгачи (main L/R) и плъзгачът на първи канал се поставят 0-5dB и малкото сиво копче L/R в натиснато положение (това копче включва/изключва целия канал). Всички честотни корекции (сини потенциометри) и черният потенциометър (PAN ) са на средата.
Започнете да говорите или пеете по микрофона като едновременно с това и въртите белия потенциометър GAIN. Този потенциометър е много важен и реално той определя силата на този микрофон. Колкото е по-усилен, толкова е по-чувствителен микрофонът, но има вероятност да се получи микрофония /изкривяване/, ако се прекали. Затова усилването трябва да е максумум до присветване на предпоследния оранжев светодиод на стерео индикатора. Копчето (80Hz) под белия потенциометър GAIN при натиснато положение реже най-ниските честоти от микрофона, които не се възпроизвеждат от микрофона.
На снимката е включен и втори микрофон (4-ти канал), който се настройва по същия начин, но има включен и звуков ефект.
Звуковият ефект се включва по следния начин (с жълти стрелки):
1. Избира се вида на ефекта - от белия 16 канален селектор.
2. Жълтият плъзгач FX се позиционира на 0 dB и натиснато малкото копче L/R до него.
3. Жълтият потенциометър на 4-ти канал се усилва докрай - чрез този потенциометър се регулира звуковия ефект дали да звучи на съответния канал.
Забележка: Жълтият плъзгач усилва/пуска ефект на ВСИЧКИ канали, а чрез жълтия /въртящият/ потенциометър се пуска и спира на съответният канал. Звуков ефект се включва САМО на микрофон, на всички останали сигнали (СД, лаптоп, синтезатор, МР3) се изключва чрез завъртане на жълтия потенциометър докрай наляво за всеки съответен канал. Чрез белия селектор се избират 16 основни ефекта описани на панела, а чрез двата черни потенциометъра (PARAM1, PARAM2) до него се регулира всеки ефект като време и скорост.
Свързване на лаптоп, синтезатор, както и всякакъв стерео сигнал.
При това свързване на стерео сигнали се ползват два съседни канала (произволно избрани). На снимката е показано примерно свързване на два стерео канала - за синтезатор на 1-и и 2-ри канал и лаптоп/телефон на 5-и и 6-и канал:
Забележка:
При включване на стерео сигнал при два канала обърнете внимание на черния потенциометър PAN, той не трябва да бъде в средата, а левия докрай наляво и десния докрай надясно. Вижте на картинката. При това положение има пълно стерео и всеки канал (ляв и десен) са напълно самостоятелни .Съответно усилването GAIN трябва да бъде еднакво спрямо ляв и десен канал. Филтърът за бас (копчето 80Hz) трябва да бъде изключен, в противен случай няма да има плътен/нисък бас!
Включване на USB или Bluetooth.
Когато се използва вградения модул на звук (синия дисплей горе вдясно) се управлява с белия плъзгач 9/10 (МР3) при натиснато малко сиво копче L-R на този канал. Честотните корекции са сините потенциометри 9/10 (МР3). Чрез бутона ‘’menu” можете да избирате флашка или блутуут както и различни вградени честотни настройки. Бутоните “next” и “prev” имат двойна функция - при кратко натискане превключват на следващата песен, а при задържане регулират силата на звук на целия модул МР3. Целта е по прецизно да се направи цялостния звуков баланс.
Често срещани грешки:
Няма звук на кабелен микрофон - процедура:
1. Включен ли е самия микрофон (малкото копче на микрофона)? Включен ли е в най-горната букса - канон?
2. Крайните плъзгачи (червените main L-R) вдигнати ли са?
3. Белият плъзгач на съответния канал вдигнат ли е (плъзгачът, който съответства на микрофонната букса)? Малкото сиво копче (L-R) до този плъзгач натиснато ли е? Големият бутон “MUTE” над белия плъзгач трябва да е изключен (светодиода не свети).
4.Малкият бял потенциометър “GAIN’’ на съответния канал увеличен ли е?
Често се получава микрофония
Микрофония се получава по две причини: или микрофонът е прекалено близо пред тонколона или усилването му е прекалено голямо (от белия потенц. “GAIN”). Затова трябва да застанете встрани или отзад тонколоната или да намалите усилването му. Микрофонията се влияе и от усилването на високите честоти (тончестотни корекции за високи честоти на съответния канал).
Няма достатъчно бас, когато е включен стерео сигнал от лаптоп или синтезатор:
Причината да няма достатъчно бас най-често е във филтъра 80Hz. Той трябва да бъде изключен (малкото сиво копче 80Hz). Обърнете внимание на панорамата (баланса). Тя трябва да бъде симетрично настроена, а именно: ляв канал завъртян докрай наляво и десен канал докрай надясно. Тогава всеки канал е независим и се работи в стерео режим с вдигане на двата плъзгача.