Тази информация е за предимно качествени крайни транзистори и отнася до всички които ремонтират усилватели или крайни стъпала!

Тъй като ние внасяме и ремонтираме усилватели и стъпала често ни звънят от цяла България за части или въпроси оплаквания консултации и най вече въпроси "това що го няма в сайта пък вие го имате?" се стараем да запълним  пропуска!

Някои особености на комплементарните крайни транзистори изполвани в стъпала!

Винаги по време на ремонта човек се запитва откъде да купи крайни транзистори дето хем да са качествени, хем и да не са скъпи.

От 2019 година магазините за електронни компоненти много оредяха, и наличността им все повече намалява, а за сметка на това все повече не знаят какво точно продават, кой транзистор е качествен, и кой е менте.Поръчката от Алиекспрес също не е опция, поради две основни причини:
все още има много ментета там и дългото чакане.
И всеки се спасява поединично.Но това е трудно решение, защото не може да поддържаш всичко. Повечето сериозно работещи колеги се знаят, и взиамно си помагат. Затова и искаме да споделим, какво може да помогне нашия сервиз, на всеки ремонтиращ!А и ще намалеят въпросите по телефона!

Имаме в наличност почти всички възможни комплементарни двойки изполвани в крайните стъпала!

Всичко е качествено, проверено, и ние ремонтираме, и слагаме от тях.И затова сме толкова сигурни.И ние ядем бой(понякога) от клиентите!
Транзисторите ги вземаме от китайските фабрики, които ни изработват и стъпалата, а те откъде ги взимат - това не знаем.Не са от най евтините, но не са и скъпи.Но гарантираме за качеството им.
Интересното е, че китайците ни ги продават по двойки! Сиреч комплементарна двойка!И единични са ни давали, но повечето са комплементарни двойки.
И примерно имаме инструкции от завода, как да сменяме транзистори (представяте ли си докъде стигнахме?китайци да ни учат). Та в инструкциите е записано изрично да сменяме по двойки, като двойката е определена серия - да речем...
Примерно ако едно стъпало има по 4 транзистора в рамо (общо 8) и е изгорял само по един на рамо (а то обикновенно е така) искат да сменим всичките.Или само изгорелия - ако е същата серия - а то никога не е! Твърдят че комплементарните транзистори имали еднакви параметри като капацитети и други, поначало са направени да работят заедно.Говорим за смяна на всички транзистори ако работят паралелно само!
Масова практика в България е(и не само тук) да се сменя само и единсвено изгорялото.Честно казано и ние доста години сме правили така и не сме имали проблеми ама...

Приблизителни цени  за транзистори 2021г.

И така започваме с инфо за най масовата комплементарна двойка 2SA1943 / 2SC5200

В днешно време това са най използваните крайни транзистори в света! Съответно и при тях има най много фалшиви, и цените варират от 2лв до 10 лв за брой. Тази транзистори създават най много ядове на ремонтиращите, заради една много характерна особеност - ментета имат високо пробивно напрежение, но не държат на ток.И често се случва да се сложат, стъпалото оживява, работи перфектно на работната маса - предава се на клиента, и след седмица две,  клиента го натоварил до дупка и пак дефектирал.
Това е много неприятно, защото се открива при пълно натоварване, или обикновенно в неподходящ момент, точно когато усилвателя най много ти трябва.
Според нас ментето има следните параметри:
- пробивно напрежение около 150-200волта - този параметър евтино се произвежда и повечето усилватели имат по ниско захранване така че няма проблеми тук.
- Колекторен ток - тук е разковничето - реалния ток на ментето е около 2-5А. Обикновенно са няколко транзистора в паралел и музиката е импулсна - спокойно издържат пикове около 10-20 ампера!

Оригиналните транзистори имат 15 ампера(гарантиран) колекторен ток но в пик може и 30 Ампера да достигне.Оригиналния има по голям кристал и повече топлина разсейва.

Как да различим ментете от оригиналния?! Ами трудно. Честно казано ние не знаем точно, защото от години работим само с качествени, и не искаме да си товарим излишно главите.

В тубата има доста клипчета как чупят транзисторите и гледат кристалите вътре...

При нас качествени комплементарни транзистори 2SC5200 / 2SA1943 продаваме на 4.5лв бройката засега.Ама имаме стари партиди а китайците ни предупредиха че новите партиди ще са към 5лв.

Няколко думи от нас за тези транзистори!

Много ги обичаме! Навсякъде ги слагаме и често заместваме с тях.Високо пробивно (250V реално) 15А постояннен ток 150W в голям корпус.Изолирана дупка за болта, лесно разсейва топлина, лесно се монтира, абе навсякъде ги слагаме, и забравяме че е имало проблем.Някъде от 2018 се превръща в масов транзистор по усилвателите.Ако конструктора реши че е слаб - реди ги по 2, по 4, по 5, по 8 на рамо! Абе да има.Според умните глави не било едно и също, един 30амперов транзистор, да е равен на  два по 15А. От конструктивна гледна точка, двата транзистора ще разсеят повече топлина, по равномерно.А според "слухарите" имало разлика в звука.Има един такъв официален параметър, наречен скорост на нарастване.Дават го в V/mS волтове за микросекунди.Сиреч при повече бройки в паралел има по голяма стръмност и повече "атака" повече динамика.Лично ние на осцилоскопа не сме виждали разлика ама...
Тази комплементарна двойка транзистори се изполва и при клас Н усилватели - по много бройки!
Затова е първа в нашия списък и най често използвана. 

Коплементарна двойка  2SA1941 / 2SC5198

Тази двойка транзистори са реално по малките братчета на горната 2SA1943/2SC5200.
Те са в стандартен пластмасов корпус и са 100V на 10A - 100W.
По рядко работим с тях - защото те се ползват обикновенно във всякакви домашни и малки (100-200W) стъпала. Често се случва да ги заместним и с по големите когато видим че клиента ще товари усилвателя. Такива транзистори се изполват на 99% в автомобилните усилватели.След повищаващия инвертор усилвателя е изграден от тях.На практика ако крайните не са Дарлинтон и са в такъв корпус винаги ги заменяме с тези.И досега не сме имали проблеми!

Цената на тези транзистори е
2SA1941 - 2.8лв 
2SC5198 - 3лв

Комплементарна двойка MJE15030 / MJE15031

Най обикновенна двойка.Особеното е че има доста голяма мощност за малкия си корпус!
150V/8A(има ги ) и 50W .Реално това е от най мощните транзистори в този корпус.По рано се срещаха като драйверни в по старите стъпала и рядко като крайни.Стар транзистор в стар корпус - трудно се изолира заради закрепващия болт.
Цени:
MJE15030/MJE15031 - 3лв за един брой 

Комплементарна двойка MJ15003/MJ15004


Много стар транзистор.Много.Най фалшифициран на времето сега не знаем как е.Почти не го срещаме при ремонтите.Има го в най старите усилватели и миксери - примерно в първите миксерусилватели Динакорд Powermate бяха с тях.Изцяло метален корпус - трудно се монтира изисква много място - на изчезване е вече...Че и скъп скъп...сърцето да те заболи като го слагаш.Имаме ограничено количество качествени бройки останали отпреди.Нови... май вече няма...
140V/ 20A - 250W
MJ15003/MJ15004 - 8 лв за брой.. Истински са...Ама често успяваме успешно да ги заместим с 2SA1943/2SC5200 - зависи от мястото на радиатора.

Комплементарна двойка MJ15023/MJ15024
Същото като горната.Стари транзистори - особеното е че са на по висок волтаж в метален корпус.
Още по скъпи - 10 лв за брой - направо плачат за замяна с 2sa1943/2sc5200

KD503 и 2N3055
Стар, много стар транзистор в метален корпус.Навремето беше основен транзистор във всички усилватели стъпала стабилизатори.Тези транзистори нямат комплементарно другарче а двойката се прави от драйверните.Ако има ремонт на стара техника трябва да ползваш такъв няма как.
Невероятно но още имаме бройки.И то истински с високо пробивно напрежение(над90V)
Цената е 3лв за брой

BD243C / BD244C
Използват се и като крайни и като драйверни - стари транзистори но още се срещат из практиката.
Цената е левче за брой!

BD249C / BD250C
използват се като крайни транзистори в по нисковолтови усилватели!
Цена 3лв за BD250C и 3.8лв за BD249C

Комплементарна двойка BD911 / BD912
Срещат се и като драйвери(рядко) и като крайни.Май това са най мощните транзистори в този корпус.
Цена 1.8 лв за брой и са истински!

Комплементарна двойка TIP142 / TIP147
Стари дарлингтон транзистори - по 2.2 лв бройката.



С горните транзистори покриваме почти 95% от усилвателите.Почти вече не се срещат крайни транзистори Дарлинтон заради голямата им склонност към самовъзбуждане.Обикновенно като сменяш крайни транзистори почти винаги има и драйверен дефектирал и затова ще дадем по долу няколко комплементарни двойки драйверни транзистори!

Драйверни транзистори 2SA1837 / 2SC4793

Това е най често използваната универсална двойка драйверни.Повечето стъпала са с нея.Специално проектирани за драйвери.Отлична двойка на висок волтаж и напълно изолиран корпус.Изключително лесна за монтаж и евтина. Ако има пълен пробив на някой от крайните задължително сменяме и двата драйверни.Ей така за застраховка.И щото са евтини.
230V/1A - 20W - навсякъде стават... цената е 1.2.лв - има ги доста евтино в али-то ама не ни се рискува...ако има проблем с драйвера ще замине цялото рамо крайни транзистори а те са скъпи...

Универсални комплементарни двойки :
KSE340/KSE350 - високоволтова (300V0.5A) двойка - 1.8лв за брой
KSP42/KSP92 -300V маломощна двойка изполвана в крайни стъпала - 0.6лв за брой
2N5401/2N5551 - 150V маломощна двойка използва се навсякъде-0.3лв за брой- имаме и СМД вариант
2SB647 / 2SD667 - 120V двойка - 30 стотинки за брой
2SB649 / 2SD669 - 180 V двойка - 60 стотинки за брой
2SA949 / 2SC2229 - 150V двойка - 40 стотинки за брой

следва......
Ако някой колега е закъсал за транзистори или за помощ при ремонта на усилватели, нека да ни се обади и да пита конкретно, защото тъй или иначе, няма да може да качим всичко в сайта..А пък имаме доста резервни части...